Медіація допоможе, порятує, підтримає
ДАВАЙТЕ ЖИТИ ДРУЖНО!!!
Шкільна служба порозуміння "ДОВІРА" презентацію дивись за посиланням
https://drive.google.com/open?id=1g418PU2Q0Q8jC3rAVKUJZhQ_uaMswUpA
Давно відомо, що легше не сваритися, аніж потім миритися. Шкільна медіація - це, мабуть, найменш конфліктний і найбільш миролюбний спосіб заздалегідь, ще до виникнення, «втопити» будь-який конфлікт. А якщо сварка уже почалася - то цей метод найефективніший для врегулювання у шкільному середовищі.
Медіація - це добровільний і конфіденційний процес, у якому нейтральна третя особа (медіатор) допомагає сторонам знайти взаємоприйнятний варіант вирішення ситуації, що склалася.
Служба порозуміння може допомогти дітям краще зрозуміти одне одного, може вдосконалити навички самостійного вирішення конфліктів, зрештою, дає досвід аналізу власних дій, щоб знати, які з них потенційно конфліктогенні. І, потрапивши у конфліктну ситуацію, не ускладнювати її, а спробувати вирішити. Без застосування насильства, без зайвої агресії, а лише з повагою до себе та інших.
Метою діяльності служби порозуміння у закладі освіти є сприяння вирішенню конфліктів мирним шляхом, розбудові миру, протидії насильству та жорстокому поводженню з дітьми, формування поваги до прав і свобод людини, нетерпимості до приниження її честі та гідності, до дискримінації за будь-якими ознаками.
Завданнями служби порозуміння можуть бути:
• допомога сторонам конфлікту знайти взаємоприйнятний варіант вирішення ситуації при застосуванні відновних практик;
• формування вмінь та навичок у учасників/учасниць освітнього процесу вирішувати конфлікти ненасильницьким мирним шляхом;
• профілактика насильства та жорстокого поводження в освітньому середовищі;
• сприяння налагодженню позитивних стосунків між учасниками/учасницями освітнього процесу;
• сприяння зниженню конфліктності та правопорушень у закладі освіти
; • сприяння формуванню культури миру в учнівських колективах та закладі в цілому;
• інформування учасників/учасниць освітнього процесу про принципи та цінності відновних практик тощо.
Служба порозуміння зазвичай виконує такі функції: профілактичну, педагогічну, сервісну,
відновну, освітню, виховну .
-Це попередження ескалації та негативних наслідків конфліктних ситуацій; -самореалізація, розвиток комунікативних навичок та особистісних якостей; -допомога у вирішенні конфліктних ситуацій в учнівському середовищі;
-відновлення порушених стосунків, статусу учасників та учасниць конфлікту; -здобуття та вдосконалення вмінь і навичок вирішення конфліктних ситуацій;
формування світогляду, розвиток соціальних компетентностей виховання; -відповідального ставлення до власних вчинків та слів.