Практичний психолог - Гайдиш Валентина Анатоліївна
Допомагаємо дітям у тривожних ситуаціях
Зараз більшість дітей переживають стрес, і багато їхніх реакцій не є розладами.
Це дуже важливо розуміти.
Якщо є тривога, пришвидшене серцебиття чи погані сни – це не означає, що є психічні розлади. Це нормальна реакція на ненормальну подію.
Також тривога не обов’язково є панічною атакою. І багатьом дітям, які стикаються зі стресом, не потрібні фахівці – їм потрібні батьки, які допоможуть врегулювати цей тривожний стан. Батьки є найближчими людьми для дитини, які мають природну функцію термостату – з ними дитина може віднайти рівновагу, коли вона похитнеться.
Насамперед важливо, щоби батьки вміли турбуватися про себе та свою внутрішню рівновагу. Це не означає, що вони мусять постійно бути в стані рівноваги, – а що вони вміють її відновлювати. Тому це працює так: турбота про себе. взаємопідтримка, а потім - допомога дітям.
Десять заповідей для батьків
1 Ніколи не кажіть, що у вас немає часу виховувати свою дитину, бо це означатиме: мені ніколи її любити.
2 Не сприймайте свою дитину як свою власність, не ростіть її для себе, не вимагайте від неї реалізації заданої вами життєвої програми і досягнення поставленої вами мети.
3 Дайте їй право прожити власне життя.
4 Ніколи не навчайте того, в чому самі не обізнані.
5 Вчіть дитину самостійно приймати рішення і відповідати за них.
6 Довіряйте дитині. Дозвольте робити власні помилки, тоді дитина оволодіє вмінням їх самостійно виправляти
7. Не соромтеся виявляти свою любов до дитини, дайте їй зрозуміти, що любитимете її за будь-яких обставин.
8 Ніколи не давайте дитині нега тивних оцінкових суджень («ти поганий», «ти брехливий», «ти злий»), оцінювати треба лише вчинки. Намагайтеся впливати на дитину проханням — це найефективніший спосіб давати їй інструкції.
9 Не ставтеся до дитини зневажливо.
10 Будьте послідовними у своїх вимогах. Ніколи не порівнюйте свою дитину з іншими (друзями, однокласниками, сусідами), а порівнюйте лише з тим, якою вона була вчора і якою є сьогодні.